بهینه سازی تصاویر و اهمیت آن در سئو

بهینه سازی تصاویر و اهمیت آن در سئو

بهینه سازی تصاویر و اهمیت آن در سئو

بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر از جمله مواردی که در سئو سایت اهمیت بسیار زیادی دارد. قسمت تصاویر در سایت گوگل یکی از پرطرفدارترین بخش های این سایت است. برای اینکه تصاویر سایت های شما نیز در قسمت تصاویر سایت گوگل به نمایش در بیاید باید تصاویر خود رابهینه کنید.
نگران نباشید ما به شما می گوییم که چگونه تصاویر خود را بهینه کنید ولی قبل از آن به شما می گوییم چرا تصاویر را باید بهینه کرد؟
همانطور که گفتیم برای اینکه تصاویر شما در قسمت تصاویر گوگل به نمایش گذاشته شود باید تصاویر خود را طبق معیارهای گوگل بهینه کنید. ولی یکی از دلایل بهینه کردن عکس های سایت به مخاطبین شما مربوط می شود. عکس ها قسمت جذاب سایت ها به حساب می آیند. و بازدیدکننده ای که وارد سایت می شود با دیدن عکس های جذاب سایت تشویق به خواندن مطالب می شود و در سایت می ماند.

از جمله مواردی که در بهینه سازی تصاویر باید به آن ها دقت کرد

اولین نکته مهم در بهینه سازی تصاویر که گوگل به شدت بر روی آن نیز حساس است نام تصویر است . نام تصویر باید مربوط به آن بخش از نوشته ی سایت باشد. و از به کار بردن نام های متفرقه به شدت خودداری کنید.
دومین نکته مربوط به Alt تصویر می شود. این تگ در بهینه سازی تصویر کمک شایانی می کند به طور مثال وقتی که تصویر مربوطه با مشکل روبرو شده و به درستی لود نمی شود این تگ Alt هستش که بجای آن در صفحه به نمایش در می آید.
پس به پراهمیت بودن این تگ در بهینه سازی تصاویر پی بردید.
سومین نکته پراهمیت در زمینه بهینه سازی تصاویر مربوط به کم حجم بودن تصاویر می شود. تا جایی که امکان دارد و به کیفیت عکس لطمه ای وارد نمی شود سعی کنید تصاویر خود را کم حجم کنید.
چهارمین نکته در زمینه بهینه سازی تصاویر در سایت ها به سایز عکس های شما اشاره دارد. با یک مثال منظور این مورد را برای شما روشن می کنیم: اگر در سایت خود و در نوشته خود به عکسی با سایز 600*300 نیاز دارید از تصویری با همین سایز استفاده کنید و تصاویر با سایز بالا را در سایت بارگذاری نکنید.

حالا که چهار نکته کلیدی و مهم را برای بهینه سازی تصاویر را به شما گفتیم بهتر است چند نکته را بصورت خلاصه برای بهینه سازی تصاویر بگوییم:

  1. از رایج ترین فرمت های تصاویر مانند jpeg,png و gif استفاده کنید.
  2. با استفاده از فتوشاپ و یا سایت compressjpeg.com حجم تصاویر را کم کنید.
  3. برای سایت خود نقشه تصاویر بسازید.
  4. تصاویرتان را در هر هاستی آپلود نکنید بعضی از هاست ها در زمان اوج شلوغی سایت ممکن است تصاویر شما را به خوبی لود نکنند.
  5. تصاویرتان را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید تا بازدیدکنندگان بیشتری جذب سایت شوند.

تگ Alt تصاویر

اگر قسمت ابتدایی مقاله را خوانده باشید متوجه شدید که ما در بهینه سازی تصاویر بر پراهمیت بودن تگ Alt اشاره کردیم. و از آنجا که تگ Alt در بهینه سازی تصاویر مهمترین نقش را دارد در این قسمت به چگونگی این اهمیت اشاره خواهیم کرد.

تگ Alt چیست؟

تگ Alt که در تصاویر استفاده می شود معرفی موضوعی است که تصویر به آن مربوط می شود. فرض کنید مقاله ای درباره آب می نویسید و از تصویری در این نوشته استفاده ی کنید. تگ Alt این تصویر را آب می نویسیم. اهمیت تگ Alt در این است که اگر تصویر در سایت به درستی لود نشود جایگزین عکس در سایت لود می شود اینگونه کاربری که عکس را نتوانسته ببینید می تواند درباره موضوع آن عکس اطلاعاتی کسب کند.
از دیگر نکات مهم و خواندنی درمورد تگ Alt این است که مرورگرها این تگ را می توانند برای افراد نابینا بخوانند.
البته در کنار تگ Alt باید به عنوان عکس نیز اشاره کرد که وقتی موس را بر روی عکس ببرید نوشته ای که ظاهر می شود همان عنوان نوشته شده برای تصویر هست.
تاثیر تگ Alt بر روی سئو چیست؟
وقتی شما برای تصاویر خود از تگ Alt استفاده می کنید اینگونه به گوگل نیز میفهمانید که این تصویر درباره چه موضوعی است.
همین موضوع ساده سبب می شود که تصاویر در گوگل به نمایش در بیایند و سایت شما بهینه شود.

اسکیما

یک سوال: گوگل از چه راهی باید تشخصی دهد که نویسنده فلان مقاله چه شخصی است ؟ فلان مقاله و یا فلان تصویر را چه کسی منتشر کرده است؟
جواب این سوال یک کلمه است: اسکیما

اسکیما چیست و چگونه کار می کند؟

اسکیما در واقع اطلاعات ریزی است که در سایت قرار می گیرند تا اینگونه موتورهای جستجو سریع‌تر مطالب را شناسایی و همچنین به درستی شناسایی کنند.
از جمله مواردی که بر روی سئو تاثیر بسیاری دارد اسکیما است.
موتورهای جستجو به وسیله اسکیما راحت‌تر با سایت ارتباط برقرار می کنند
باید بگوییم که اسکیما یکی از بخش های سئو داخلی سایت است. همانطور که قبلا نیز درباره سئو داخلی صحبت کردیم، دیدم که سئو داخلی به کدنویسی داخلی سایت و بهینه بودن نوشته و تصاویر اشاره دارد.
با کمک اسکیما برای مقالات نویسنده، تاریخ انتشار و … می گذاریم اینگونه موتورهای جستجو راحت‌تر این مقالات را ایندکس می کنند.

اسکیما را می توان در چند بخش بکار برد: نویسنده مطالب، تصاویر،تاریخ انتشار و آپدیت وعنوان صفحه و …

چگونه از اسکیما استفاده کنیم؟

با استفاده از روش های گوگل تگ منیجر، گوگل وبمستر، میکرودیتا و JSON-LD

میکرودیتا چیست؟

میکرودیتا داده های کوچکی هستند که در سایت استفاده می شوند و مشخص می کنند که این قسمت از سایت درباره چه موضوعی است و یا چه کاری را انجام می دهد.

JSON-LD چیست؟

مانند میکرودیتا است با این تفاوت که یک اسکریپت از پیش ساخته می باشد.

Google Tag Manager چیست؟

یکی از ابزارهای گوگل است که که مربوط به بروزرسانی و بارگذاری مطالب در سایت است.

Google Webmaster Tools چیست؟

دیگر ابزار گوگل که می تواند به شما کمک کند تا کتابها، فیلم ها، تصاویر، مقالات، اپلیکیشن ها و … را در سایت خود نشانه گذاری کنید.

 

مقالات مرتبط

سئو و بهینه سازی سایت چیست؟

سئو وردپرس با استفاده از افزونه Yoast

اهمیت UX در سئو

نقش Google alert در سئو

موتورهای جستجو چگونه کار می‌کنند

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


لطفا پاپ آپ را چک کنید.