تفاوت ویندوز ۳۲ بیت و ۶۴ بیت در چیست؟

تفاوت ویندوز ۳۲ بیت و ۶۴ بیت در چیست؟

احتمالاً شما هم هر وقت یک نسخه از ویندوز را که می خواهید نصب کنید، نسخه های ۳۲ بیت و ۶۴ بیت را در اختیار شما قرار می دهد و یا یک بازی را که میخواهید دانلود کنید همیشه مشغول به یافتن نسخه های ۳۲ بیتی و یا ۶۴ بیتی آنها هستید. تاحالا به این موضوع فکر کرده اید که تفاوت ویندوز ۳۲ بیت و ۶۴ بیت در چه چیزی است؟ کامپیوتر شما حتی ممکن است برچسبی داشته باشد که می‌گوید سیستم شما دارای یک پردازنده ۶۴ بیتی یا یک پردازنده ۳۲ بیتی است. اما آیا واقعاً اهمیتی دارد؟ اکثر کامپیوترهای شخصی جدید یک پردازنده ۶۴ بیتی دارند،و این تفاوت ویندوز ۳۲ بیت و ۶۴ بیت واقعی است. با خواندن این مطلب کامل که توسط گروه دیجیتال مارکتینگ دکتر وثوقی برای شما گرد آوری شده است که شامل، تفاوت ویندوز ۶۴ بیت و ۳۲ بیت ، معماری پردازنده ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی، درمورد تکنولوژ این دو دو پردازنده و غیره مطالعه می کنید، دیگر نگران این موضوع نباشید که سیستم عامل و نرم افزار های را باید در چه ورژنی دانلود کنید.

فن‌آوری ۳۲ بیت و ۶۴ بیت

به سادگی، یک پردازنده ۶۴ بیتی بیشتر از یک پردازنده ۳۲ بیتی است، زیرا می‌تواند همزمان داده‌های بیشتری را کنترل کند. یک پردازنده ۶۴ بیتی قادر به ذخیره‌سازی مقادیر محاسباتی بیشتر از جمله آدرس‌های حافظه است که به این معنی است که قادر است به بیش از چهار میلیارد برابر حافظه فیزیکی یک پردازنده ۳۲ بیتی دسترسی داشته باشد. این فقط به همان بزرگی است که به نظر می‌رسد.

در اینجا تفاوت کلیدی وجود دارد پردازنده‌های چند بیتی به طور کامل قادر به جابجایی مقدار محدودی حافظه ram (در ویندوز ۴ گیگابایت یا کم‌تر) هستند و پردازشگر ۶۴ بیت قادر به استفاده بیشتر است. البته برای رسیدن به این هدف، سیستم عملیاتی شما باید برای استفاده از دسترسی بیشتر به حافظه طراحی شود. این صفحه مایکروسافت محدودیت‌های حافظه برای چندین نسخه از ویندوز را رد می‌کند، اما اگر ویرایش جدیدی از ویندوز را اجرا کنید، لازم نیست نگران محدودیت‌ها باشید.

با افزایش در دسترس پذیری پردازنده‌های ۶۴ بیتی و ظرفیت‌های بزرگ‌تر رم، مایکروسافت و اپل هر دو نسخه سیستم‌های عملیاتی خود را ارتقا داده‌اند که برای استفاده کامل از فن‌آوری جدید طراحی شده‌اند. اولین سیستم‌عامل کاملاً ۶۴ بیتی اولین سیستم‌عامل Mac OS X برفی در سال ۲۰۰۹ بود. در همین حال، اولین گوشی هوشمند با یک چیپ ۶۴ بیتی (اپلA 7)، آیفون ۵ s بود.

در مورد مایکروسافت ویندوز، نسخه‌های اصلی سیستم‌عامل محدودیت‌های نرم‌افزاری را بر روی مقدار RAM مورد استفاده قرار می‌دهند، اما حتی در نسخه نهایی و حرفه‌ای سیستم‌عامل، ۴ گیگابایت حافظه قابل‌استفاده برای نسخه ۳۲ بیتی است. درحالیکه آخرین نسخه‌های یک سیستم‌عامل ۶۴ بیتی می‌تواند قابلیت‌های یک پردازنده را به شدت افزایش دهد، جهش واقعی در قدرت از نرم‌افزاری است که با این معماری در ذهن طراحی شده‌است.
کاربردها و بازی‌های ویدیویی با درخواست‌های عملکرد بالا از قبل از افزایش حافظه در دسترس استفاده می‌کنند (دلیلی وجود دارد که ما ۸ گیگابایت را برای تقریباً هر کسی توصیه می‌کنیم). این به خصوص در برنامه‌هایی مفید است که می‌توانند اطلاعات زیادی را برای دسترسی فوری ذخیره کنند، مانند نرم‌افزار ویرایش تصویر که چندین فایل بزرگ را همزمان باز می‌کند.

اغلب نرم‌افزارها سازگار هستند و به شما اجازه می‌دهند تا برنامه‌های کاربردی ۳۲ بیتی را در محیط ۶۴ بیتی بدون هیچ کار یا مشکل اضافی اجرا کنید. نرم‌افزار حفاظت ویروس (یکی از موارد مورد علاقه کاربران) و اغلب سخت‌افزارها نیاز به نسخه مناسب، برای اجرای درست برنامه نصب می‌کنند.

تفاوت ویندوز ۳۲ بیت و ۶۴ بیت

بهترین مثال از این تفاوت در سیستم پرونده‌ای شماست. اگر شما ” یک کاربر ویندوز ” هستید، احتمالاً متوجه شده‌اید که شما دو پرونده مربوط به برنامه را دارید، یکی از آن‌ها به سادگی فایل‌های برنامه و دیگر فایل‌های برنامه برچسب دار را نشان می‌دهد.

برنامه‌ها همه از منابع اشتراکی در یک سیستم ویندوز (که فایل‌های DLL نامیده می‌شوند) استفاده می‌کنند، که بسته به اینکه آیا برای کاربردهای ۶۴ بیتی و یا برنامه‌های ۳۲ بیتی به کار می‌رود متفاوت هستند. برای مثال، اگر یک برنامه ۳۲ بیتی به یک DLL می‌رسد و یک نسخه ۶۴ بیتی پیدا می‌کند، فقط کار کردن را متوقف می‌کند، مشکل اصلی این است.

معماری ۳۲ بیتی (x86) مدت بسیار زیادی است و هنوز هم میزبان برنامه‌هایی هستند که از معماری ۳۲ بیتی استفاده می‌کنند، هرچند در برخی از platforms که در حال تغییر هستند. سیستم‌های ۶۴ بیتی مدرن می‌توانند نرم‌افزار ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی را به دلیل یک راه‌حل ساده و آسان اجرا کنند، زمانی که برنامه‌های ۳۲ بیتی به پوشه مناسب x86 نوشته شده‌اند, ویندوز می‌داند که به نسخه ۳۲ بیتی که، به نسخه ۳۲ بیتی اشاره دارد خدمت کند. همه چیز در دایرکتوری فایل‌های برنامه منظم، از طرف دیگر می‌تواند به محتوای دیگر دسترسی داشته باشد.

تفاوت بین این دو پردازنده چقدر است؟

چه خرید یک کامپیوتر جدید و چه به روز رسانی یک کامپیوتر قدیمی، احتمالاً از طرح ۶۴ بیتی استفاده کرده‌اید و از خود می‌پرسید، که این چه معنایی دارد. همانطور که توضیح می‌دهیم که ویندوز ۶۴ بیتی چیست و چرا یک تکه از این کیک ۶۴ بیتی را می‌خواهید، و دلایل استفاده از آن را خواهید فهمیدکه چقدر به کاربران کمک کرده است.

آیا شما درحال اجرای ۳۲ بیت یا ۶۴ بیت هستید؟

مایکروسافت با شروع از ویندوز ۷، مقدار بسیار زیادی را برای افزایش محبوبیت محاسبات ۶۴ بیتی در میان کاربران خانگی انجام داده‌است، اما بسیاری از مردم در مورد این که دقیقاً چه معنایی دارد (و ممکن است حتی متوجه نشده باشند که آن را اجرا کرده‌اند). امروزه ما نگاهی به تاریخچه محاسبات ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی داریم، که آیا کامپیوتر شما می‌تواند آن را کنترل کند، و مزایا و کاستی‌های استفاده از یک محیط ویندوز ۶۴ بیتی.

تاریخچه فنی ۶۴ بیت

قبل از اینکه با تاریخچه جالبی شروع کنیم، بیایید اصول اولیه را پایین بیاوریم. ۶۴ بیتی به چه معناست؟ در زمینه بحث در مورد ۳۲ بیتی و کامپیوترهای شخصی ۶۴ بیتی، فرمت ۲۰ بیتی به عرض ثبت CPU اشاره دارد.
رجیستر، مقدار کمی ذخیره است که در آن CPU هر اطلاعاتی را که نیاز دارد به سرعت برای عملکرد بهینه کامپیوتر دسترسی داشته باشد، حفظ می‌کند. نام کوچک به عرض ثبت اشاره دارد، یک رجیستر ۶۴ بیتی می‌تواند اطلاعات بیشتری نسبت به یک رجیستر ۳۲ بیتی داشته باشد که به نوبه خود بیش از ۱۶ بیتی و ۸ بیت است. هرچه فضای موجود در سیستم رجیستر CPU بیشتر باشد، کنترل بیشتر می‌تواند به خصوص از نظر استفاده از حافظه سیستم. برای مثال، یک CPU با یک رجیستر ۳۲ بیتی، سقفی از ۲۳۲ مورد آدرس در رجیستر دارد و بنابراین به دسترسی به ۴ گیگابایت رم محدود می‌شود. این ممکن است به نظر شکل عظیمی از RAM باشد، وقتی که آن‌ها ۴۰ سال پیش تغییر ایجاد می‌کنند، اما این یک محدوده نسبتاً نامناسب برای کامپیوترهای مدرن است.

اگرچه ممکن است به نظر برسد که محاسبه ۶۴ بیتی، یک کودک جدید بر روی بلوک wizardry است، که در واقع چندین دهه است که در حال بررسی است. اولین کامپیوتر که از یک معماری ۶۴ بیتی استفاده می‌کند، Cray X1 در سال ۱۹۸۵ است، که سابقه‌ای برای کامپیوترهای ۶۴ بیتی دارد. محاسبه ۶۴ بیتی تنها استان کامپیوترهای بزرگ و سرورهای بزرگ برای ۱۵ یا چند سال آینده خواهد بود. در طول آن زمان، مصرف کنندگان در معرض سیستم‌های ۶۴ بیتی قرار گرفتند، اما اکثر آن‌ها کاملاً از آن بی‌اطلاع بودند ، دارای ۶۴ بیتی کامل بودند قبل از اینکه سی پی سی بیتی ۶۴ بیتی و سیستم‌های اجرایی همراه حتی در رادار عمومی ظاهر شوند.

سردرگمی مصرف‌کننده نسبت به آن چه برای آن‌ها چه معنایی دارد و حمایت ضعیف راننده از تولید کنندگان فشار را به سمت کامپیوترهای شخصی به شدت مختل کرد. مایکروسافت ویندوز xp ویرایش ۳۲ بیتی را منتشر کرد. این مورد به طور گسترده‌ای پذیرفته نشد، برای کسانی که مایل به مقابله با حمایت بسیار محدود و سردردهای زیاد بودند.

سال بعد، سیستم‌عامل OS X و تعدادی از توزیع‌های لینوکس شروع به حمایت از CPU 64 بیتی با ظرفیت‌های متفاوت کردند Mac os x به طور کامل ۶۴ بیتی را برای پنج سال دیگر با انتشار سیستم‌عامل OS X به طور کامل پشتیبانی نکرد. ویندوز از ۶۴ بیتی در ویندوز ویستا پشتیبانی می‌کرد، اما باز هم به طور گسترده‌ای پذیرفته نشد. در اطراف آن، جاده‌ای پر از دست‌انداز برای پذیرش ۶۴ بیتی در میان کاربران خانگی بود.

دو چیز دنیای کامپیوتر را تغییر داد.

اولین نسخه عرضه ویندوز ۷ بود. مایکروسافت محاسبات ۶۴ بیتی را به شدت به تولید کنندگان افزایش داد و ابزار بهتری را به آن‌ها داد و مدت‌زمان بیشتری برای اجرای ۶۴ بیتی به آن‌ها داد.

دومی، شاید بزرگ‌تر باشد، نفوذ از راه تولید کنندگان کامپیوتر شخصی که کامپیوترهای شخصی خود را به بازار عرضه کردند، حاصل شد. فروش به افرادی که ممکن است به طور کامل آن را که آن‌ها می‌خرند درک نکنند، به این معنی است که بازاریابان باید برخی از اعداد را به راحتی درک کنند. مقدار حافظه در PC یکی از آن اعداد است. یک کامپیوتر با ۸ گیگابایت رم درست، از یکی با ۴ گیگابایت رم درست به نظر می‌رسد، درست است؟ و کامپیوترهای ۳۲ بیتی به ۴ گیگابایت رم محدود شدند. به منظور ارایه کامپیوترهای شخصی با حجم بیشتر از حافظه، تولید کنندگان باید کامپیوترهای ۶۴ بیتی را انتخاب کنند.

آیا شما از نسخه ۶۴ بیت استفاده می کنید؟

اگر کامپیوتر شما قبل از ویندوز ۷، شانس زیادی داشته باشد که نسخه ۶۴ بیتی ویندوز را پشتیبانی کند. حتی ممکن است در حال حاضر یک نسخه ۶۴ بیتی از ویندوز را اجرا کنید، و این کار بسیار آسانی است. حتی اگر یک نسخه ۳۲ بیتی از ویندوز ۱۰ را اجرا کنید، ممکن است بتوانید نسخه‌ها را تغییر دهید اگر یک سخت‌افزار ۶۴ بیتی داشته باشید.

مزایا و معایب محاسبه ۶۴ بیت

شما کمی در مورد تاریخچه محاسبات ۶۴ بیتی مطالعه کرده‌اید و چک سیستم شما نشان می‌دهد که می‌توانید ۶۴ بیتی ویندوز را اجرا کنید. حالا چی؟ اجازه دهید مزایا و معایب سوییچینگ را به یک سیستم‌عامل ۶۴ بیتی اجرا کنیم.

در اینجا برخی فواید بسیار زیاد برای پرش به سیستم ۶۴ بیتی آورده شده‌است:

شما می‌توانید به قدرت RAM اضافه کنید، چقدر بیشتر؟ نسخه‌های ۳۲ بیتی ویندوز (و سایر oses برای آن ماده) به ۴۰۹۶ مگابایت (یا ۴ گیگابایت) RAM محدود می‌شوند. نسخه‌های ۶۴ بیتی از لحاظ نظری قادر به پشتیبانی از کمی بیش از ۱۷ میلیارد gbs RAM به لطف سیستم ثبت وسیعی است که قبلاً درباره‌اش صحبت کردیم Realistically، ویندوز ۷ ،۶۴ بیتی، محدود است (به دلیل مسایل صدور مجوز، نه محدودیت فیزیکی) تا ۱۶ گیگابایت رم و نسخه‌های حرفه‌ای و نهایی می‌تواند به ۱۹۲ گیگابایت رم تبدیل شود.

شما کارایی افزایش‌یافته را خواهید دید، نه تنها می‌توانید RAM بیشتری را در سیستم خود نصب کنید (به راحتی می‌توانید از RAM استفاده کنید). به دلیل ماهیت سیستم آدرس ۶۴ بیتی در رجیستر و اینکه ویندوز ۶۴ بیتی حافظه را تخصیص می‌دهد شما کم‌تر از حافظه سیستم خود را با سیستم‌های ثانویه (مانند کارت ویدئویی خود) خواهید دید. اگر چه شما ممکن است تنها مقدار فیزیکی RAM را در دستگاه خود دو برابر کنید، اما به خاطر کارایی جدید سیستم شما بیشتر احساس خواهد کرد.

کامپیوتر شما قادر به تخصیص حافظه مجازی بیشتر در هر فرآیند خواهد بود، معماری ۳۲ بیتی ویندوز محدود به تخصیص ۲ گیگابایت حافظه به یک برنامه است. بازی ‌های مدرن، برنامه‌های ویرایش ویدیو و ویرایش عکس، و برنامه‌های گرسنه مانند ماشین‌های مجازی، مشتاق مقادیر زیادی از حافظه هستند. تحت سیستم ۶۴ بیتی که آن‌ها می‌توانند داشته باشند، خود را برای یک عدد نظری بزرگ دیگر، تا ۸ مورد سل در حافظه مجازی نگه دارند. این به اندازه کافی برای even ویرایش فتوشاپ و جلسات Crysis کافی است. بر روی استفاده کارآمدتر و تخصیص حافظه، برنامه‌های کاربردی برای سیستم‌های عامل ۶۴ بیتی، مانند فتوشاپ و Virtualbox، بسیار سریع هستند و از وسعت پردازنده و حافظه ارایه ‌شده برای آن‌ها استفاده می‌کنند.

شما از ویژگی ‌های امنیتی پیشرفته بهره‌ مند خواهید شد، ویندوز ۶۴ بیتی با یک پردازشگر ۶۴ بیتی مدرن از حمایت‌های اضافی موجود در دسترس کاربران ۳۲ بیتی برخوردار است. این حمایت‌ها عبارتند از D.E.P. سخت‌افزار ذکر شده، و همچنین حفاظت از کرنل که از شما در برابر سواستفاده از هسته محافظت می‌کند، و محرک‌ های دستگاه باید به صورت دیجیتالی امضا شوند که در مورد حادثه عفونت‌ های مرتبط با راننده کاهش یابد.

این همه چیز عالی به نظر می‌رسد، نه؟ در مورد این کاستی‌ها چه؟ خوشبختانه لیست کمبودهای ایجاد شده با اتخاذ یک سیستم‌عامل ۶۴ بیتی به طور روزافزونی کم‌تر از زمان ادامه دارد. با این وجود ملاحظات کمی وجود دار.
شما نمی‌توانید ۶۴ بیتی را برای دستگاه‌های قدیمی‌تر اما حساس در سیستم خود پیدا کنید این یکی یک قاتل زنجیره‌ای جدی است، اما خبر خوب این است که این یک مشکل بزرگ نیست. فروشندگان تقریباً به طور جهانی نسخه‌ های ۶۴ بیتی آخرین سیستم ‌عامل و دستگاه‌ ها را پشتیبانی می‌کنند. اگر ویندوز سیستم عامل شما ورژن ۸ یا ۱۰ هست و از سخت‌افزار تولید شده در پنج یا چند سال گذشته استفاده می‌کنید، نباید هیچ مشکلی با محرک‌های سخت‌افزار داشته باشید. اگر ویندوز ۷ یا قبلی را می‌گردانید یا از سخت‌افزار بسیار قدیمی استفاده می‌کنید ممکن است شانس کمتری داشته باشید. یک اسکنر پر هزینه از سال ۲۰۰۳ داشته باشید که آن را دوست دارید؟ خیلی بد است. احتمالاً شما قرار نیست هیچ درایور ۶۴ بیتی برای آن پیدا کنید. شرکت‌های سخت‌افزار ترجیح می‌دهند که انرژی خود را صرف حمایت از محصولات جدید کنند (و شما را تشویق کنند که آن‌ها را بخرید) تا از سخت‌افزار قدیمی‌تر حمایت کنید. برای چیزهای کوچکی که به راحتی جایگزین می‌شوند و یا نیاز به ارتقا دارند، این یک معامله بزرگ نیست. برای ماموریت‌های مهم و گران ‌قیمت ماموریت، این بسیار مهم است. اگر هزینه ارتقا و tradeoffs ارزش آن را داشته باشید، باید برای خودتان تصمیم بگیرید.

motherboard شما بیش از ۴ گیگابایت رم را پشتیبانی نمی‌کنند اگر چه نادر است، این unheard که یک motherboard 64 بیتی را پشتیبانی می‌کنند، اما بیش از ۴ گیگابایت رم را پشتیبانی نمی‌کنند. در این حالت، شما هنوز هم از مزایای یک پردازنده ۶۴ بیتی استفاده می‌کنید، اما سودی نخواهید داشت که بیشتر مردم مشتاق آن باشند برای دسترسی به حافظه بیشتر. اگر بخش‌های لبه خونریزی را بخرید، به هر حال، سخت‌افزار این اواخر خیلی ارزان شده‌است که ممکن است زمان آن رسیده که ورژن قدیمی را بازنشسته کنید و در همان زمان سیستم‌عامل خود را ارتقا دهید.

شما نرم‌افزار و یا دیگر مسایل نرم‌افزاری را دارید که با آن‌ها سروکار داشته باشید برخی از نرم‌افزارها، این انتقال را به نرمی ۶۴ بیتی انجام نمی‌دهند. در حالی که برنامه‌های ۳۲ بیتی به خوبی روی ویندوز ۶۴ بیتی اجرا می‌شوند، برنامه‌های ۱۶ بیتی نمی‌توانند. اگر با کمی شانس هنوز از یک برنامه قدیمی برای چیزی استفاده می‌کنید، باید آن را رها کرده یا از ارتقا صرف‌ نظر کنید.

معماری ۶۴ بیت

در معماری کامپیوتر، محاسبه ۶۴ بیتی استفاده از پردازشگرها است که پهنای باند، اندازه صحیح، و پهنای آدرس حافظه ۶۴ بیت (۸ بیت) را دارند. همچنین، معماری کامپیوتر ۶۴ بیتی برای واحدهای پردازش مرکزی (CPU ها) و واحدهای منطق ریاضی (ALUs) آن‌هایی هستند که براساس registers پردازنده، buses آدرس و یا اتوبوس‌های داده این اندازه هستند. از دیدگاه نرم‌افزاری، محاسبه ۶۴ بیتی به معنای استفاده از کد با آدرس‌های حافظه مجازی ۶۴ بیتی است. با این حال، هیچ دستورالعمل ۶۴ بیتی از آدرس‌های حافظه مجازی ۶۴ بیتی پشتیبانی نمی‌کند؛ برای مثال، پشتیبانی از تنها ۴۸ بیت آدرس مجازی، با ۱۶ بیت باقیمانده آدرس مجازی مورد نیاز برای همه ۰’s یا همه ۱’s، و چندین مجموعه دستورالعمل ۶۴ بیتی، کم‌تر از ۶۴ بیت آدرس حافظه فیزیکی را پشتیبانی می‌کند.

عبارت ۶۴ بیتی یک نسل از کامپیوترها را توصیف می‌کند که در آن پردازنده‌های ۶۴ بیتی، نرم هستند. ۶۴ بیت یک اندازه کلمه است که کلاس‌های خاصی از معماری کامپیوتر، اتوبوس‌ها، حافظه و CPU ها را تعریف می‌کند و با پسوند، نرم‌افزاری که روی آن‌ها اجرا می‌شود. سی پی سی بیتی از دهه ۱۹۷۰ به عنوان MIPS، MIPS، and و R10000، به خصوص the R4000، R8000 و the و POWER3 و بعدها microprocessors قدرت، در supercomputers کامپیوترهای مبتنی بر پردازنده و سرورها استفاده شدند. در سال ۲۰۰۳، سی پی سی بیتی ۶۴ بیتی به شکل پردازنده کامپیوترهای شخصی ۳۲ بیتی و G5 معرفی شد و در سال ۲۰۱۲ وارد سیستم ARM که گوشی‌های هوشمند و تبلت را هدف قرار داده بودند معرفی شدند و اولین بار در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۳در آیفون ۵ اس که توسط سیستم A7 اپل بر روی یک چیپ عرضه شد به فروش رسیدند.

یک رجیستر ۶۴ بیتی می‌تواند هر کدام از ۲۶۴ را داشته باشد (بیش از ۱۸ quintillion یا ۱٫۸ * ۱۰۱۹) مقادیر مختلف. دامنه مقادیر صحیح که می‌توان در ۶۴ بیت ذخیره کرد به نمایش عدد صحیح استفاده ‌شده بستگی دارد. با دو نمایش رایج, دامنه از طریق ۱۸,۴۴۶,۷۴۴,۰۷۳,۷۰۹,۵۵۱, ۶۱۵ (۲۶۴ – ۱) برای نمایش به عنوان یک عدد دودویی (unsigned) و -۹,۲۲۳,۳۷۲,۰۳۶,۸۵۴,۷۷۵, ۸۰۸ (-۲۶۳) از طریق ۹,۲۲۳,۳۷۲,۰۳۶,۸۵۴,۷۷۵, ۸۰۷ (۲۶۳ – ۱) برای نمایش به عنوان مکمل دو برابر است. از این رو, یک پردازنده با آدرس‌های حافظه ۶۴ بیتی می‌تواند به طور مستقیم با ۲۶۴ بایت (= ۱۶ exabytes) حافظه addressable بایتی, به طور مستقیم دسترسی داشته باشد.
با وجود عدم صلاحیت بیشتر، یک معماری ۶۴ بیتی به طور کلی دارای عدد صحیح و آدرس دهی ۶۴ بیتی است که اجازه پشتیبانی مستقیم از انواع داده ۶۴ بیت داده را می‌دهد. با این حال، یک CPU ممکن است دارای باس داده خارجی باشد یا اتوبوس‌ها را با اندازه‌های مختلف از دفاتر ثبت کند، حتی بزرگ‌تر ۳۲ بیتی دارای یک باس داده ۶۴ بیتی است (برای مثال [۲]). این عبارت ممکن است به اندازه انواع داده سطح پایین، مانند اعداد ممیز شناور ۶۴ بیتی، اشاره کند.

مفاهیم معماری

ثبت پردازشگر به طور معمول به چندین گروه تقسیم می‌شود اعداد صحیح, ممیز شناور, آموزش واحد, چندین داده (simd), کنترل و اغلب ثبت‌کننده ‌های خاصی برای آدرس دهی که ممکن است کاربردها و نام‌های مختلفی مانند آدرس, شاخص یا رجیستر باز داشته باشند. با این حال, در طراحی‌های مدرن, این توابع اغلب با استفاده از ثبت صحیح مقاصد عمومی انجام می‌شوند. در بیشتر پردازنده‌ها تنها از مقادیر صحیح یا آدرس دهی می‌توان برای رسیدگی به داده‌ها استفاده کرد. اندازه این رجیستر به طور معمول مقدار حافظه آدرس پذیر مستقیم را محدود می‌کند, حتی اگر ثبت شود، مانند رجیستر کردن ممیز شناور، که گسترده‌تر است.
اکثر پردازنده‌های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی برخی استثناها قدیمی‌تر هستند یا معماری (ARM) و ۳۲ بیتی (MIPS) سخت ‌افزار نقطه شناور هستند, که اغلب مبتنی بر واحدهای ۶۴ بیتی داده می‌باشد. به عنوان مثال، اگرچه معماری x86 – x87 قادر به بارگذاری و ذخیره مقادیر نقطه شناور ۶۴ بیتی و ۳۲ بیت شناور در حافظه است, در حالی که رجیستر با اهداف کلی ۳۲ بیت عرض دارد. در مقابل, خانواده ۶۴ بیتی آلفا از داده‌های نقطه شناور ۶۴ بیتی و فرمت ثبت‌نام ۶۴ بیتی و ۶۴ بیتی استفاده می‌کند.

معماری ۳۲ بیت

در معماری ۳۲ بیتی، اعداد صحیح ۳۲ بیتی، آدرس‌های حافظه و یا دیگر واحدهای داده آن‌هایی هستند که ۳۲ بیت (۴ octets) هستند. همچنین ساختارهای ۳۲ بیتی و معماری‌های ALU آن‌هایی هستند که براساس registers، buses آدرس و یا اتوبوس‌های داده این اندازه هستند. microcomputers 32 بیتی، کامپیوتر هایی هستند که در آن microprocessors 32 بیتی نرم هستند.

محدوده برای ذخیره اعداد صحیح

یک رجیستر ۳۲ بیتی می‌تواند ۲۳۲ مقادیر مختلف را ذخیره کند. دامنه مقادیر صحیح که می‌توان در ۳۲ بیت ذخیره کرد به نمایش عدد صحیح استفاده‌شده بستگی دارد. با دو نمایش رایج، محدوده ۰ از طریق ۴، ۲۹۴، ۹۶۷، ۲۹۵ (۲۳۲ – ۱) برای نمایش به عنوان یک عدد دودویی (unsigned) و ۲، ۱۴۷، ۴۸۳، ۶۴۸ (۲۳۱) از طریق ۲، ۱۴۷، ۴۸۳، ۶۴۷ (۲۳۱ – ۱) برای نمایش به عنوان دو مکمل است.
یک پیامد مهم این است که یک پردازنده با آدرس‌های حافظه ۳۲ بیتی می‌تواند به طور مستقیم به حداکثر ۴ gib حافظه byte – addressable دسترسی داشته باشد، هرچند در عمل محدودیت ممکن است کم‌تر باشد.

تاریخچه فنی ۳۲ بیت

حافظه، همانند دیگر مدارهای دیجیتال و سیم‌کشی، طی دهه‌های اولیه معماری ۳۲ بیتی (دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰) گران‌ قیمت بود. بنابراین افراد پردازنده ۳۲ بیتی (یا ساده‌تر، انواع ارزان‌تر از آن) می‌توانند بسیاری از compromises و محدودیت‌ها را برای کاهش هزینه‌ها داشته باشند. این می‌تواند یک ALU 16 بیتی یا خارجی (یا داخلی) کم‌تر از ۳۲ بیت باشد، اندازه حافظه محدود شده و یا خواستار چرخه‌های بیشتر برای واکشی، اعدام یا نوشتن باشد .با وجود این, این پردازنده‌ها قادر به برچسب ” ۳۲ بیت ” هستند، چرا که آن‌ها هنوز دفاتر ثبت و دستورها را به مقدار کمی دستکاری کرده‌اند. برای مثال، موتورولا پرداخت اولیه، دارای یک مجموعه داده نیمه کمی alu و یک اتوبوس داده بیرونی بیتی بود، اما دفاتر ثبت بیت و یک مجموعه دستورالعمل مبتنی بر بیت داشت. چنین طرح‌هایی گاهی اوقات به ” ” ۳۲ / ۱۶ بیت ” اطلاق می‌شد. با این حال، مخالفت اغلب برای طرح‌های ۳۲ بیت جدیدتر صدق می‌کند. برای مثال، پردازنده پنتیوم پیشرفته یک ماشین ۳۲ بیت است که مقادیر ۳۲ بیتی را دستکاری می‌کند، اما باس آدرس خارجی به پهنای باند عریض است، که در درجه اول به منظور اجازه دادن به تعداد بیشتری از دستورالعمل‌ها و داده‌ها,، به پهنای باند وسیع داده می‌شود. ساختارهای مجموعه دستورالعمل‌های ۳۲ بیت برجسته که در محاسبات عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از IBM که آدرس را به ۲۴ بیت دریافت کرده‌اند، نسخه ۱۶ ام اس. معماری مجموعه دستورالعمل‌های ۳۲ بیت که برای محاسبات تعبیه ‌شده مورد استفاده قرار می‌گیرد عبارتند از خانواده مک کی و آی.

در معماری x86، یک کاربرد ۳۲ بیتی معمولاً به معنای نرم‌افزاری است که معمولاً از فضای آدرس ۳۲ بیتی (یا مدل حافظه مسطح) با ۸۰۳۸۶ و چیپ ‌های بعدی امکان پذیر است. در این زمینه، این عبارت به این دلیل مطرح شد که داس، مایکروسافت ویندوز و[ OS 5/2 ] در اصل برای ۸۰۸۶ یا ۸۰۲۸۶، ۱۶ بیتی با یک فضای آدرس segmented نوشته شده‌اند که در آن برنامه‌ها باید بین بخش‌های مختلف به بیش از ۶۴ کیلوبایت یا داده برسند. از آنجا که این کار در مقایسه با دیگر عملیات‌های ماشین زمان زیادی است، عملکرد ممکن است آسیب ببیند. علاوه بر این، برنامه‌نویسی با بخش‌هایی تمایل به پیچیده شدن دارد، فاصله ویژه و نزدیک به کلمات کلیدی یا مدل‌های حافظه ، نه تنها در زبان اسمبلی، بلکه در زبان‌های سطح بالا مانند پاسکال، compiled، Fortran، C و غیره مورد استفاده قرار گیرد. این الگوریتم‌ها و جانشینانش، به طور کامل بخش‌های کمی برش را پشتیبانی می‌کنند، اما همچنین بخش‌هایی را برای جبران سازی آدرس ۳۲ بیت با استفاده از عرض بیتی جدید ثبت اصل. اگر آدرس پایه تمام بخش‌های ۳۲ بیت محور تنظیم شود، بخش‌بندی به صورت صریح مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، قطعه‌بندی را می‌توان فراموش کرد و پردازشگر به عنوان داشتن یک فضای آدرس ۳۲ بیتی ساده به نظر می‌رسد. سیستم ‌های عامل مانند ویندوز یا سیستم ‌عامل، امکان اجرای برنامه‌ها و برنامه‌های بیتی را فراهم می‌کنند. احتمال اول برای سازگاری به عقب وجود دارد و دومی معمولاً برای توسعه نرم‌افزار جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تصاویر و تصاویر دیجیتال، ۳۲ بیت معمولاً به فضای رنگ RGBA اشاره می‌کند، یعنی تصاویر ۲۴ بیتی با یک کانال ۸ بیتی دیگر. فرمت های تصویر دیگر همچنین ۳۲ بیت در هر پیکسل، مانند RGBE را مشخص می‌کنند. در تصاویر دیجیتالی، ۳۲ بیت گاهی اوقات به فرمت‌های گوناگون تصویربرداری با محدوده بالا (HDR) اشاره می‌کند، که از ۳۲ بیت در هر کانال استفاده می‌کند. این مقادیر می‌توانند برای نشان دادن هایلایت های روشن به هنگام پایین آوردن نوردهی تصویر یا وقتی که از طریق فیلتر تاریک یا انعکاس کدر دیده می‌شوند، به کار رود. برای مثال، انعکاس در یک لیز نفت تنها بخشی از آن است که در یک سطح آینه‌ای دیده می‌شود. تصاویر HDR برای انعکاس هایلایت های هایلایت ها اجازه می‌دهد که به جای اشکال خاکستری مات، هنوز به عنوان مناطق سفید روشن دیده شوند. فرمت فایل ۳۲ بیتی یک فرمت فایل دودویی است، که برای آن هر اطلاعات مقدماتی بر روی بیت‌های ۳۲ بیت (یا ۴ بایت) تعریف می‌شود. یک مثال از این فرمت، می توان به فرمت raw اشاره کرد.

در صورت کلی ۳۲ بیتی به نکات زیر اشاره دارد

۳۲ بیتی، در سیستم‌های کامپیوتری به تعداد بیت ‌های منتقل‌ شده یا پردازش موازی اشاره دارد. به عبارت دیگر ۳۲ بیتی، یعنی تعداد بیت‌هایی که یک عنصر داده را تشکیل می‌دهند.
برای یک اتوبوس داده، ۳۲ بیت به معنای تعداد مسیرها موجود است، به این معنی که ۳۲ مسیر موازی برای داده برای سفر دارد.
برای microprocessors، پهنای باند را نشان می‌دهد و می‌تواند هر داده را پردازش کرده و از آدرس‌های حافظه استفاده کند که در ۳۲ بیت نشان‌داده شده‌اند، این بخشی از معماری پردازنده است.
برای سیستم‌های عامل، ۳۲ بیت به چگونگی کنترل داده‌ها اشاره می‌کند. از آن برای نشان دادن یک آدرس حافظه و کار در کنار ریزپردازنده استفاده می‌شود.
دوربین‌های دیجیتال یا اسکنر، به تعداد بیت ‌های استفاده ‌شده برای نمایش پیکسل اشاره می‌کند. برای اطلاعات رنگ از ۲۴ بیت و برای اطلاعات کنترلی ۸ بیت استفاده می‌شود.

۳۲ بیت اغلب به حالتی اشاره می‌کند که در آن داده ‌ها ذخیره، خوانده و پردازش می‌شوند. زمانی که به سیستم‌عامل و پردازشگر مربوط می‌شود، این به این معنی است که برای نشان دادن داده‌های شما از ” ۱s ” و ” ۰s ” استفاده می‌شود. بیت‌های بیشتری که سیستم می‌تواند پردازش کند، اطلاعات بیشتری را در اختیار دارد.

نتیجه گیری

با مطالعه مطب گردآوری شده توسط گروه دیجیتال مارکتینگ دکتر وثوقی برای شما دوستان، می توان در صورت کلی گفت که تفاوت ویندوز۳۲ بیت و ۶۴ بیت ، از پایه یعنی microprocessors های cpu تا اجرای دستورات می باشد، که در ویندوز ۳۲ بیتی مطالعه کردید که تعداد بیت های قابل استفاده به چه صور است و در ۶۴ بیتی هم همینطور ، در سرعت اجرای برنامه ها همانطور که مطالعه کردید در ویندوز ۶۴ بیتی سرعت اجرا و نصب برنامه ها چند برابر ۳۲ بیتی بیشتر است. و در تصاویر های دیجیتالی هم همینطور به دلیل این که در ۶۴ بیتی قدرت بیشتری از پردازشگر ها استفاده میشود بازهم بهتر از ۳۲ بیتی عمل میکند، این نکته را هم فراموش نکنید، که درویندوز های ۶۴ بیتی برنامه های ۳۲ بیتی به راحتی قابل اجرا میباشند و نگران این موضوع نباشید البته این روزا کمتر نسخه های ۳۲ بیتی برنامه ها تولید می شوند چرا که همه پردازشگرها این روزه ۶۴ بیتی شده اند و تمام شرکت های سازنده برنامه ها با این پردازشگر ها هماهنگ کرده اند. و همانطور که مطالعه کردید برخی از موبایل های نسل جدید هم به سمت پردازشگر های ۶۴ بیتی رفته اند و به راحتی از این تکنولوژ استفاده میکنند و در بین کاربران طرفدار زیادی هم دارد.

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *