سئو و بهینه سازی سایت (SEO) چیست؟

سئو و بهینه سازی

سئو و بهینه سازی سایت (SEO) چیست؟

سئو و بهینه سازی (SEO) چیست؟

ما در این مقاله توضیح مختصری درباره سئو و بهینه سازی سایت و همچنین دو نوع از سئو: سئو داخلی و سئو خارجی، می‌پردازیم.

اگر مایلید اطلاعات خودتون درباره سئو را افزایش دهید پس مقاله ما را مطالعه بفرمایید.

سئو و بهینه سازی موتور جستجو (Search engine optimization) یا به اختصار SEO، افزایش تعداد بازدید و کیفیت ترافیک وب سایت از طریق نتایج موتور جستجو است.

سئو و بهینه سازی سایت (SEO) چگونه کار می‌کند؟

گوگل، یاهو یا هر موتور جستجوی دیگری، دارای یک خزنده هستند که تمام محتوای سایت را پیدا و جمع آوری می‌کنند. خزنده‌ها همه اطلاعات جمع آوری شده را به موتور جستجو می‌برند و توسط الگوریتم‌هایی آنها را رتبه بندی می‌کنند.
الگوریتم‌های موتورهای جستجو اغلب تغییر می‌کنند و تاکتیک‌های SEO در پاسخ به آنها نیازمند تغییرات بسیار زیادی است. بنابراین اگر کسی به شما مشاوره سئو و بهینه سازی سایت (SEO) می‌دهد و احساس می‌کنید مشاوره درستی نمی‌دهد، پس حتما اطلاعات خود را نسبت به سئو افزایش دهید و این مقاله ما را تا آخر مطالعه بفرمایید.

آموزش سئو و بهینه سازی (SEO)

این بخش از مقاله به شما کمک می‌کند درباره موتورهای جستجو چیزهای مهمی یاد بگیرید.
سعی کنید سایت شما Seo-friendly باشد.
سعی کنید محتواهای درون سایت شما بهم مربوط باشند.
سایت تا زمانی که محتوایی ندارد، یک سایت واقعی نیست. اما سئو و بهینه سازی سایت (SEO) برای محتوا دارای متغیرهای خاصی است، کلمات کلیدی، نحوه کپی از سایت‌های دیگر که به موتورهای جستجو کمک می‌کند درک دقیقی از آنچه که محتوای شما در مورد آن است داشته باشد.

robots.txt چیست و چه تاثیری بر روی سئو و بهینه سازی می‌گذارد؟

همانطور که گفتیم موتورهای جستجو محتوای سایت را جمع آوریی می‌کنند و آنها را رتبه بندی می‌کنند و در صفحات نتایج خود به نمایش می‌گذارند. اما در هر سایت یک سری صفحات هست که مدیر سایت نمی‌خواهد موتورهای جستجو به آنها دسترسی داشته باشد، مانند صفحه مدیریت سایت.
برای اینکه موتورهای جستجو را متوجه این کنیم که چه صفحات و یا فولدرهایی را را پیمایش و یا ایندکس کنند از یک فایل به نام robot.txt استفاده می‌کنیم به این صورت که این فایل را در هاست خود بارگذاری می‌کنیم.

از لحاظ کارایی، 2 نوع سئو و بهینه سازی سایت داریم که ما به مفصل برای شما این دو را شرح می‌دهیم:

سئو داخلی (on-site seo) چیست؟

برای مشاهده مقاله کامل در مورد سئو داخلی اینجا کلیک کنید.

یکی از عوامل مهم که در بهینه سازی سایت یا همان SEO سایت تاثیر به سزایی دارد سئوی داخلی سایت است. که مربوط به محتوا، لینک‌های داخلی سایت و کدهای استفاده شده در سایت است. در اصل، سئو و بهینه سازی سایت (SEO) و سئو داخلی خوب در سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا متوجه شوند چه چیزی بازدیدکننده از سایت می‌بیند.

هدف نهایی سئو داخلی:

شناسایی یک کلمه کلیدی خاص یا مجموعه‌ای از کلمات کلیدی
ثبت شدن صفحه به عنوان صفحه مفید و ارزشمند در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP)
امروزه،همانطور که موتورهای جستجو پیچیده‌تر شده‌اند سئو داخلی نیز پیچیده‌تر شده است. موتورهای جستجو می توانند کلمات کلیدی، فرکانس کلمات، واژه‌های ترکیبی و مترادف‌ها را از صفحات استخراج کنند. الگوریتم Google panda تمام این کارها را انجام می‌دهد.

سئوی داخلی چه چیزهایی را شامل می شود؟

استفاده از لینک در یک صفحه : چند لینک وجود دارد؟ آیا آنها داخلی یا خارجی هستند؟ آنها به کجا اشاره می‌کنند؟
سرعت بار صفحه
استفاده از داده‌های ساختاری
ساختار URL صفحه
Mobile friendly بودن صفحه
سئو و بهینه سازی کامل یک صفحه در وب سایت شما نیاز به تغییرات متن و HTML دارد

سئو خارجی (SEO Off-site) چیست؟

سئوی خارجی یا سئوی آفلاین به عوامل بیرون از سایت اشاره دارد که تاثیر به سزایی در صفحه نتایج موتورهای جستجو دارد (SERPs). از جملع این عوامل می توان به محبوبیت سایت، ارتباط، اعتماد، قدرت و سرعت سایت اشاره کرد. که بعضی از این عوامل به دیگر سایت‌ها نیز بستگی دارد.
در حالی که الگوریتم‌های جستجو و عوامل رتبه بندی به طور مداوم در حال تغییر هستند، اما همچنان ارتباط، اعتماد و قدرت یک سایت هنوز نقش مهمی در سئو و بهینه سازی سایت دارد. هرچند اطلاعات دقیقی از الگوریتم مورد استفاده گوگل در دسترس نیست اما اطلاعات عوامل رتبه بندی موتورهای جستجوگر نشان می‌دهد که عوامل وابسته به سئو خارجی سایت، بیش از 50 درصد از وزن عامل رتبه بندی را شامل می‌شوند.

از جمله عوامل تاثیر گذار و مربوط به سئو خارجی:

لینک‌ها و سایت‌های خارجی
محبوبیت لینک‌ها
موضوع مربوط به مقاله ارتباطی با لینک داده شده دارد یا نه
اعتبار سایت لینک داده شده
تعداد لینک‌های داده شده
لینک داده شده غیر مرتبط با مقاله نباشد
وبلاگ نویسی
بازاریابی

چگونه می‌توان سایت را سئو و بهینه سازی کرد؟

بهبود سئو خارجی یک وب سایت شامل بهبود درک کاربر از کیفیت سایت می‌شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که لینک‌های خارجی که معتبر و قابل اطمینان به مطالب منتشر شده در سایت داده شود.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *