چگونه محتوای سیاست های حفظ حریم خصوصی را ساده سازی کنیم؟ قسمت 1

سیاست های حفظ حریم خصوصی

چگونه محتوای سیاست های حفظ حریم خصوصی را ساده سازی کنیم؟ قسمت 1

اگر شغل شما طراحی سایت می باشد و یا یک سایت شخصی ، شرکتی و یا فروشگاهی را مدیریت می کنید با ” سیاست های حفظ حریم خصوصی ” آشنایی دارید. معمولا در صفحه ای از سایت ها سیاست های حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات جای داده می شود که شامل مطالب بسیار طولانی است. این متون طولانی در زبان انگلیسی privacy policies نام دارد.

هیچ کدام از ما علاقه ای به خواندن متن های پیچیده حقوقی نداریم. تقریبا فقط کسانی که در زمینه های حقوقی فعالیت می کنند می توانند از این متون سر در بیاورند. اکثر قریب به اتفاق مردم از خواندن شرایط و سیاست های سایت ها که هنگام ثبت نام باید مطالعه کنند، سر باز می زنند و حوصله خواندن این متون دشوار را ندارند. اما نباید این گونه باشد.

چند نکته برای ساده کردن متون سیاست های حفظ حریم خصوصی

توجه: این مقاله راهنمای ایجاد سیاست های قانونی نیست، ما وکیل نیستیم و این مطالب نباید به عنوان مطالب قانونی و حقوقی به حساب آید. بهترین راه برای ایجاد سیاست های قانونی و اصلاحات آن مشاوره با یک وکیل است.

  • به زبان ساده بنویسید

راه سخت و طولانی برای ساده کردن متون حقوقی نه تنها در ایران بلکه در دنیا وجود دارد. اما تا حدی می توان این دست متون را ساده کرد. متن ساده شده فقط به عنوان یک کمک در کنار متن اصلی قرار می گیرد. فراموش نکنید که از این طریق نمی توانید از نکات بسیار مهم حقوقی پیچیده صرف نظر کنید، چون برای مخاطبان اهمیت دارد.

  • لغات ترکیبی و اصطلاحات را تجزیه و تحلیل کنید

دو چیز که متون حقوقی را پیچیده می کند یکی اصطلاحان متهم و یکی ساختار پیچیده جملات است. بنابراین ساده کردن جملات از حالت اولیه به حالت مجزای فاعل – فعل – مفعول اولین و ساده ترین راه شروع ساده سازی متن است. نشانه های ویرایشی مانند ویرگول و … را رعایت کنید و قسمت های غیر ضروری را حذف کنید.

به مثال زیر دقت کنید:

فرم حقوقی سیاست های حفظ حریم خصوصی

با دسترسی دادن به موارد خواسته شده و استفاده از خدمات ما، شما به طور ضمنی موافقت خود را با سیاست های ما اعلام کرده اید. اگر این سیاست های ما را قبول ندارید یا با هر قسمتی از آن راحت نیستید، باید سریعا از ادامه فرآیند خودداری کنید.

فرم ساده شده سیاست های حفظ حریم خصوصی

استفاده از خدمات ما به معنی قبول شرایط و سیاست های سایت ما است. اگر سیاست ها را قبول ندارید، نباید از خدمات ما استفاده کنید.

ادامه در قسمت دوم

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *