گوگل آلرت (Google alert) چیست؟ و چه نقشی در سئوی سایت دارد؟

نقش Google alert در سئو چیست؟

گوگل آلرت (Google alert) چیست؟ و چه نقشی در سئوی سایت دارد؟

تاریخچه گوگل آلرت

در سال ۲۰۰۰ جوانی با استعداد که اصالتا اهل روستای Gampalagudem از توابع ایالت جنوبی اندری پرادا هند بود در گوگل استخدام شد. مراحل پیشرفت را به سرعت در این شرکت طی کرد و با مدرک کارشناسی از میان ۱۱۰ نفر جزو ۴۰ نفربرتر شد. درست سه سال بعد از استخدام این جوان در شرکت گوگل پروژه جدید آن ها به نام گوگل آلرت رونمایی شد و جالب است بدانید که این پروژه و ایده اولیه آن توسط همین جوان خوش فکر که “ناگا کاتورا” نام داشت اجرایی شد.

گوگل آلرت از ابتدا تا همین الان که شما این مقاله را می خوانید راهی پر تنش و پر فراز و نشیب را طی کرده است و هنوز هم مخالفان سر سختی در شرکت گوگل دارد.

خود کاتارو در خاطرات خود می گوید: مدیر ارشد ما ایده گوگل آلرت را دوست نداشت و در جواب می گفت: “وقتی مردم به سایت ما مراجعه می کنند و کلمه ای را جستجو می کنند ، ما از آن پول در میاوریم و با این ایده ی شما دیگر احتیاجی به جستجوی کلمات هر چند تکراری نیست.”

بعد از شنیدن جواب رد از مدیر ارشدم مستقیما به سراغ خالقان گوگل رفتم و در حالی که نمونه اولیه را با رابط کاربری ساده داشتم مشغول به مذاکره با آنها شدم. نتیجه این مذاکره این شد که آنها عاشق ایده من شدند و پروژه گوگل آلرت کلید خورد.

این سرویس علی رغم تبلیغات کم گوگل به سرعت رشد کرد و در روزهای اول خود در حدود ۱۰۰ میلیون کاربر را برای مانیتور کردن کلمات کلیدی  به خود جذب کرد. 

تا اینجا خلاصه داستان خلق گوگل آلرت بود اما…

نقش Google alert در سئو چیست؟

نحوه کار گوگل آلرت به این گونه است که شما با وارد کردن کلماتی در این سرویس هر مقاله جدیدی که در دنیای اینترنت منتشر شود را در ایمیل خود خواهید داشت.

اگر شما در مورد موضوع خاصی در حال مطالعه و تحقیق هستید و مایلید که تازه ترین نوشته ها و مقالاتی که منتشر می شوند را در رابطه با آن موضوع بخوانید سرویس گوگل آلرت یک ابزار ایده آل برای شماست.

اما یک سوال اساسی این است که گوگل Google Alert در سئو چه نقشی دارد و چرا اکثر سئو کاران آن را نمی شناسند؟

چرا اکثر ما درباره‌ی ” گوگل آلرت” چیزی نمی‌دانیم؟

چون گوگل برای این سرویس خود تبلیغاتی انجام نداده و نخواهد داد. چرا؟ دقیقا به همان دلیلی که مدیر Kataru با طرح گوگل آلرت و راه‌اندازی آن در اولین دفعه مخالفت نمود.

همه ما می دانیم که اصلی ترین راه کسب درآمد گوگل از راه تبلیغات شان (گوگل ادوردز) است-حدود ۹۰%-. به این روش که اشخاص و شرکت هایی که تمایل دارند کسب و کارشان در رتبه اول گوگل بیایدبا پرداخت هزینه ای به مدت محدود در صفحه اول نمایش داده می شوند. این نوع سایت ها برای شناخته شدنشان با کلمه اختصاری Ad در ابتدای آدرس اینترنتی شان از دیگر سایت ها مجزا می شوند. و در ازای هر کلیک مبلغی از بودجه کمپین تبلیغاتی ای که در سایت گوگل ثبت کرده اند کسر خواهد شد. گمان می کنم که تا حدودی باید متوجه شده باشید که این سرویس چرا مخالفان خاص خود را دارد؟

با وجود سرویس گوگل آلرت دیگر نیازی به سرچ کردن نیست و به روز ترین مطالب مرتبط با کلید واژه اصلی شما از طریق ایمیل برایتان ارسال خواهد شد.

طریقه استفاده از آن نیز بسیار ساده است و به این گونه است که شما کلمه کلیدی مورد نظر را در نوار بالای صفحه نوشته و از طریق تنظیمات زیر نوار اقدام به نحوه و زمان بندی ارسال می نمایید.

Share this post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *